افزودن برچسب و دسته‌بندی در وردپرس

زمان مطالعه : 3 دقیقه

قبل از شروع به نوشتن می‌توانیم تعدادی دسته‌بندی (موضوع) برای نوشته‌های خود در وردپرس اضافه کنیم. به عنوان مثال آموزش وردپرس و آموزش هیوگو دو دسته‌بندی برای پست‌های وبلاگ من هستند. با اضافه کردن دسته‌بندی، نوشته‌ها به صورت مرتب در دسته‌بندی‌های مرتبط به هم قرار خواهند گرفت و با مراجعه به لینک هر دسته‌بندی می‌توان مطالب مرتبط با همان موضوع را مشاهده کرد.

افزودن دسته‌بندی

بعد از ورود به پیشخوان از طریق منوی نوشته‌ها > دسته‌ها وارد بخش دسته‌ها می‌شویم، که صفحه‌ای مشابه تصویر زیر نمایش داده خواهد شد. برای مثال یک دسته‌بندی به نام آموزش وردپرس با نامک wordpress ایجاد می‌کنیم. در ادامه می‌توانیم دسته‌بندی نوشته‌ها را به صورت درختی ایجاد کنیم. منظور از دسته‌بندی درختی این است که مثلا برای دسته‌بندی آموزش وردپرس تعدادی دسته‌بندی زیر مجموعه مثل آموزش ووکامرس و … تعریف کنیم. کافیست برای دسته‌بندی‌های زیرمجموعه، قسمت دسته‌ی مادر را آموزش وردپرس انتخاب کنیم.

دسته‌بندی در وردپرس

دسته‌بندی در وردپرس

  • نام: این فیلد مربوط به نام یا عنوان دسته‌بندی است، که با مراجعه به آدرس دسته‌بندی، در عنوان مرورگر کنار نام سایت نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال با مراجعه به صفحه آموزش وردپرس در وبلاگ من، عنوان مرورگر «آموزش وردپرس - مهدی اجاقی» است.
  • نامک: این فیلد مربوط به پیوند یکتای دسته‌بندی است (در تنظیمات وردپرس با پیوند یکتا آشنا خواهیم شد)؛ نامک همان آدرسی است که بعد از آدرس پیش‌فرض دسته‌بندی (category) درج خواهد شد. مثلا آدرس دسته‌بندی آموزش وردپرس در وبلاگ من به صورت ojaqi.net/tag/wordpress/ است (در اینجا من category را به label تغییر داده‌ام).
  • مادر دسته: این فیلد برای دسته‌بندی‌های زیرمجموعه در حالت درختی استفاده می‌شود. اگر در اینجا یک دسته‌بندی دیگر را به عنوان مادر دسته‌بندی انتخاب کنیم، دسته‌بندی فعلی که در حال ساخت آن هستیم به عنوان زیر دسته‌ی آن دسته‌بندی مادر ثبت می‌شود.
  • توضیح: این فیلد توضیحات دسته‌بندی را در صفحه‌ی هر دسته‌بندی نمایش می‌دهد (در صورتی که این امکان از قبل در قالب سایت تعریف شده باشد).

حالا با کلیک روی دکمه افزودن دسته تازه دسته‌بندی تازه ایجاد می‌شود.

افزودن برچسب

برچسب‌ها درست مثل دسته‌بندی‌ها هستند و تنها تفاوت آنها این است که امکان افزودن برچسب به صورت درختی وجود ندارد. هر برچسب صفحه‌ای جداگانه از لیست نوشته‌های آن برچسب در سایت ایجاد می‌کند. برای ایجاد برچسب جدید از طریق منوی نوشته‌ها > برچسب‌ها وارد بخش برچسب‌ها می‌شویم. بقیه‌ی کار مثل ایجاد دسته‌بندی جدید است. برای استفاده صحیح از برچسب‌ها به نکات زیر توجه کنید:

  • در استفاده از دسته‌بندی‌ها و برچسب‌ها به هیچ عنوان افراط نکنید.
  • از عنوان برچسب‌ها در دسته‌بندی‌ها و برعکس استفاده نکنید.
  • از عنوان نوشته برای برچسب‌ها و دسته‌بندی‌ها استفاده نکنید.
  • از دسته‌بندی‌ها و برچسب‌های مشابه (مثل آموزش دسته‌بندی و آموزش دسته بندی) و مترادف (مثل دسته‌بندی وردپرس و موضوعات وردپرس) استفاده نکنید.
مهدی اجاقی