بهینه سازی محتوا و سئو در وردپرس

زمان مطالعه : 3 دقیقه

سئو (Seo) برگرفته از عبارت بهینه‌سازی موتور جستجو (Search Engine Optimization) است؛ به معنای کمک کردن به بهبود دیده‌شدن و ارتباط سایت‌ها در نتایج جستجوی طبیعی با هدف رسیدن به رتبه‌بندی بالا در موتورهای جستجو. سئو فرآیند ساده‌ای نیست که به راحتی پیاده‌سازی شود زیرا نیازمند دانش زیاد، علم پیش‌زمینه‌ای و صبر است. در این آموزش با تعدادی از اصول اولیه سئو آشنا خواهیم شد.

تگ‌های عنوان (هدینگ)

تگ‌های عنوان شامل شش سری تگ H1،H2،H3،H4،H5 و H6 هستند که در زبان اچ‌تی‌ام‌ال (HTML) وجود دارند. هر یک از این تگ‌ها دارای یک اندازه در محتوا هستند که با استفاده از سی‌اس‌اس (CSS) می‌توانیم از اندازه دلخواه برای هر تگ هدینگ استفاده کنیم. استفاده درست از تگ‌های عنوان جزء اصول اصلی محتوانویسی در هر سایتی است. استفاده از کلمات کلیدی مربوط به سایت در تگ H1 و H2 از اهمیت بالایی برخوردار است. معمولا عنوان نوشته‌ها و برگه‌های وردپرس بصورت پیش‌فرض دارای تگ H1 هستند؛ پس کافیست از تگ‌های H2 و H3 که بعد از تگ H1 دارای بیشترین اهمیت هستند، در مطالب سایت خود به صورت موثر استفاده کنیم.

توضیح تصاویر در تگ alt

موتورهای جستجو تصاویر را مانند صفحات سایت دنبال می‌کنند. قرار دادن توضیحات تصاویر در تگ alt باعث می‌شود، تصاویر برای آنها قابل فهم‌تر بوده و بهتر ایندکس شوند. بعد از بارگذاری تصاویر توسط بخش رسانه وردپرس، بخشی به نام متن جایگزین را با توضیحات مربوط به عکس تکمیل کنید.

دسته‌بندی‌ها و برچسب‌های مناسب

از دسته‌بندی‌ها برای گروه‌بندی نوشته‌ها استفاده کنید؛ به عنوان مثال دسته‌بندی آموزش وردپرس در وبلاگ من، مجموعه پست‌های آموزشی مرتبط با وردپرس را نمایش می‌دهد. از برچسب‌ها برای گروه‌بندی دقیق‌تر و خاص‌تر استفاده کنید؛ مثلا برچسب نوشته های وردپرس فقط نوشته‌های این گروه خاص را نمایش می‌دهد. از افراط در استفاده از دسته‌بندی‌ها و برچسب‌ها پرهیز کنید؛ استفاده زیاد از آنها باعث ایجاد صفحات تکراری در سایت شده که نه تنها مزیتی برای سایت ندارد، بلکه باعث کاهش نمره‌ی سئو سایت می‌شود.

تنظیمات افزونه سئو Yoast

این افزونه بهترین افزونه برای بهبود سئو سایت است. این افزونه در زیر هر نوشته، برگه، دسته‌بندی و برچسب، یک جعبه به نام Yoast Seo ایجاد می‌کند؛ در این جعبه اطلاعات تکمیلی برای بهبود سئوی نوشته مثل پیش‌نمایش موتورهای جستجو، عنوان سئو، نامک، توضیح متا (مهم)، لیست مشکلات سئو و … قرار دارد. همیشه قبل از ارسال نوشته یا برگه جدید، این جعبه را تکمیل کنید.

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

انتشار محتوای یک سایت در شبکه‌های اجتماعی جزء فاکتورهای مهم سئو به شمار می‌آید. بهتر است نوشته‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، توییتر و … منتشر کنید؛ همچنین کاربران سایت خود را برای این کار ترغیب کنید.

کنسول جستجوی گوگل

یکی از مهمترین اقدامات برای سئوی یک سایت، ثبت آن در کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) و بهینه‌سازی صفحات بوسیله‌ی کنسول گوگل است. کنسول گوگل قابلیت‌های زیادی از جمله افزودن نقشه‌ی سایت (Sitemap)، بررسی خطاها، بررسی لینک‌های شکسته، بررسی ترافیک ورودی، افزودن دستی صفحات ایندکس نشده و … را در اختیار شما قرار می‌دهد.

مهدی اجاقی