آشنایی با افزونه‌های وردپرس

زمان مطالعه : 4 دقیقه

افزودن امکانات مختلف به یک سایت از نیازهای اساسی است. بسته به موضوع سایت نیاز می‌شود که امکاناتی بیشتر از خود وردپرس را به سایت خود اضافه کنیم. این امکانات می‌توانند به صورت کدنویسی شده و اختصاصی یا با استفاده از افزونه‌ها (Plugin) به سایت اضافه شوند. افزونه‌ها به عنوان یک افزودنی و نرم‌افزار کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ با استفاده از افزونه می‌توانید بدون نیاز به داشتن دانش کدنویسی امکاناتی که این افزونه‌ها در اختیارتان قرار می‌دهند را به عنوان یک مکمل در سایت اضافه کنید. در اینجا به تعدادی از پرکاربردترین افزونه‌های وردپرس اشاره می‌کنیم. با توجه به مشکلات امنیتی افزونه‌های غیر استاندارد، این نکته‌ی «هرچه افزونه کمتر، بهتر» را هرگز فراموش نکنید.

افزونه تاریخ شمسی

افزونه WP Shamsi تاریخ‌های وردپرس را به هجری شمسی بر اساس تقویم ایران (جلالی) تبدیل می‌کند. علاوه بر شمسی‌سازی، وردپرس را با ابزار مختلف به طور کامل فارسی‌سازی می‌کند. افزونه تاریخ شمسی، یک افزونه‌ی استاندارد بوده که بدون هیچ مشکلی در کنار هسته‌ی وردپرس کار می‌کند.

افزونه سئو

افزونه Yoast SEO بهترین، معروف‌ترین و قدرتمندترین افزونه وردپرس برای بهبود سئوی سایت است، تا کمک کند خطاهایی که در کاهش امتیاز سئو موثر هستند را به هیچ وجه انجام ندهید. همچنین به کمک این افزونه می‌توانید بهترین کلمات کلیدی را برای مطالب سایت خود انتخاب کنید، و با رعایت اصول سئو در بخش عنوان، خلاصه، تعداد کلمات، لینک مطلب، استفاده از هدینگ‌ها و …، محتوای پست‌ها و برگه‌های سایت خود را بهینه کرده تا در نتایج جستجوی گوگل جزء اولین‌ها باشید.

افزونه آمار وردپرس

افزونه WP Statistics یک افزونه‌ی ایرانی بوده که دارای بیش از ۶۰۰ هزار نصب فعال است. به کمک این افزونه می‌توانید آمار نسبتا دقیقی از بازدیدکنندگان سایت‌تان در تمام مدت شبانه روز دریافت کرده و آن را تحلیل و بررسی کنید.این افزونه آمار بازدیدکنندگان سایت را با فیلترهای بسیار مفید صفحات پربازدید سایت، ورودی موتورهای جستجو، بازدیدکنندگان برتر، آخرین بازدیدکنندگان، کشور بازدیدکنندگان، مرورگر بازدیدکنندگان، بیشترین ارجاع‌دهنگان و … در اختیارتان قرار می‌دهد.

افزونه ویرایشگر کلاسیک

ویرایشگر کلاسیک اولین ویرایشگر وردپرس در زمان توسعه‌ی آن بوده است؛ کاربران طی چندین سال از ویرایشگر کلاسیک به منظور نوشتن و انتشار مطالب خود استفاده می‌کردند. با روی کار آمدن نسخه ۵ وردپرس، یک ویرایشگر جدید به نام ویرایشگر گوتنبرگ نیز به آن اضافه شد که از آن پس به عنوان ویرایشگر پیشفرض سیستم استفاده شد. گوتنبرگ دارای امکانات پیشرفته‌ای است، اما عموم کاربران جدید و بعضا کاربران حرفه‌ای با ویرایشگر کلاسیک راحت‌تر هستند. افزونه Classic Editor ویرایشگر پیشفرض وردپرس را به ویرایشگر کلاسیک تغییر می‌دهد.

افزونه ابزارک‌های کلاسیک

در بروزرسانی نسخه‌ی ۵٫۸ وردپرس بخش ابزارک‌های وردپرس مثل ویرایشگر، به حالت گوتنبرگ تغییر کرد. با کمک افزونه Classic Widgets مثل افزونه‌ی ویرایشگر کلاسیک می‌توان ابزارک‌های وردپرس را به حالت آشنای کلاسیک تغییر داد.

افزونه فرم تماس ۷

یکی از بخش‌های لازم و ضروری در هر سایت فرم‌ها هستند؛ در عموم سایت‌ها لازم است برای اهداف مختلفی از فرم‌ها استفاده شود. فرم‌های گوناگونی از جمله فرم تماس با ما، سفارش خدمات، فرم پرداختی و غیره وجود دارند، که بنا به کاربرد و نیاز سایت می‌توان از آنها در قسمت‌های مختلف سایت استفاده کرد. افزونه Contact Form 7 پراستفاده‌ترین و ساده‌ترین افزونه‌ی فرم تماس وردپرس است.

افزونه تغییر مسیر

گاهی نیاز است آدرس یک برگه یا نوشته را اصلاح یا حتی حذف کنیم؛ اگر آن برگه یا نوشته در گوگل ایندکس شده باشد، کاربران با ورود به آن صفحه با خطای ۴۰۴ (صفحه یافت نشد)، مواجه می‌شوند. برای انتقال کاربران از یک صفحه‌ی حذف شده و یا ویرایش شده می‌توان از افزونه Redirection استفاده کرد. اگر این افزونه در سایت فعال باشد و آدرس صفحه‌ای تغییر کند، این افزونه به صورت خودکار یک دستور انتقال برای صفحه‌ی جدید ایجاد می‌کند و نیازی به افزودن دستور انتقال به صورت دستی نیست.

افزونه بررسی کننده پیوند شکسته

لینک‌های شکسته (لینک‌هایی که مقصد آنها وجود ندارد) یک فاکتور منفی در سئو سایت است. افزونه Broken Link Checker تمام برگه‌ها و نوشته‌های سایت را به صورت مرتب برای یافتن لینک‌ها شکسته واکاوی می‌کند. این افزونه لینک‌های شکسته را در یک جعبه در صفحه‌ی اصلی پیشخوان وردپرس نمایش می‌دهد؛ همچنین در صورت یافتن لینک شکسته‌ی جدید یک ایمیل به مدیر سایت ارسال می‌کند.

مهدی اجاقی