افزودن رسانه در وردپرس

زمان مطالعه : 4 دقیقه

برای آپلود عکس و دیگر فایل‌ها در وردپرس، بعد از ورود به پیشخوان در منوی پیشخوان بر روی رسانه کلیک کرده و وارد بخش رسانه‌های وردپرس می‌شویم. در این بخش لیست تمام فایل‌هایی که قبلا آپلود کرده‌ایم، نمایش داده می‌شود. با کلیک روی هر عکس و فایل می‌توانیم جزئیات فایل را که شامل اطلاعاتی مثل آدرس فایل، حجم، تاریخ آپلود در سایت، ویرایش و … می‌باشد، را مشاهده و ویرایش کنیم.

فیلتر‌های رسانه یکی از پرکاربردترین بخش‌های وردپرس است. با استفاده از فیلتر‌ها می‌توان فایل‌ها بر اساس نوع رسانه مثل، تصویرها، صوت‌ها، ویدئوها، مستندات و …، همچنین تاریخ بارگذاری رسانه فیلتر کرد. مهمترین فیلتر این بخش فیلتر پیوست‌نشده است؛ این فیلتر فایل‌هایی را نمایش می‌دهد که در هیچ‌کدام از نوشته‌ها و برگه‌های سایت استفاده نشده‌اند.

با توجه به هزینه‌بر بودن میزبان سایت، همیشه سعی کنید غیر از تصاویر، بقیه‌ی فایل‌ها را در سرویس‌های رایگانی مثل پیکوفایل و آپارات بارگذاری کنید. همچنین در بازه‌های زمانی مختلف سری به رسانه وردپرس بزنید و با استفاده از فیلتر پیوست‌نشده، فایل‌هایی که از آنها در جایی استفاده نکرده‌اید را حذف کنید.

افزودن رسانه جدید

در بالای صفحه کنار عنوان کتابخانه پرونده‌های چندرسانه‌ای، یک دکمه‌ی افزودن وجود دارد. با کلیک روی این دکمه جعبه‌ی بارگذاری فایل مثل تصویر زیر باز می‌شود. با امکان کشیدن و رها کردن (Drag & Drop) یا کلیک روی دکمه‌ی گزینش پرونده‌ها می‌توانیم فایل مد نظر خود را در سایت بارگذاری کنیم.

افزودن رسانه در وردپرس

افزودن رسانه در وردپرس

افزودن رسانه در پست

با کلیک روی دکمه‌ی افزودن پرونده چندرسانه‌ای در صفحه‌ی ارسال هر پست، مثل تصویر زیر صفحه‌ی افزودن رسانه با گزینه‌های زیر در دسترس شما قرار می‌گیرد.

افزودن رسانه در پست وردپرس

افزودن رسانه در پست وردپرس

  • افزودن رسانه: در این بخش می‌توانیم فایل جدیدی بارگذاری کنیم یا از فایل‌هایی که قبلا بارگذاری شده است، یکی را انتخاب کرده و در نوشته قرار دهیم.
  • ایجاد گالری: امکان قرار دادن چندین تصویر و رسانه را در کنار هم در نوشته و نمایش آن به صورت گالری عکس را در اختیار ما قرار می‌دهد.
  • ساختن فهرست بخش شنیداری: این بخش مثل گالری تصاویر است، با این تفاوت که در اینجا به جای تصاویر، یک لیست پخش از فایل‌های صوتی را می‌توان در نوشته قرار داد، که به صورت پشت سر هم پخش خواهند شد.
  • ساختن فهرست بخش ویدیویی: این بخش هم مثل بخش قبل بوده و می‌توان با استفاده از آن یک فهرست پخش ویدیویی را ایجاد کرد.
  • تصویر شاخص: در این بخش می‌توانیم یک عکس را به عنوان تصویر شاخص نوشته انتخاب کنیم.
  • گذاشتن از نشانی: در این بخش می‌توانیم فایل‌ها را از آدرسی دیگر در نوشته قرار دهیم. این آدرس می‌تواند مستقیما از طریق سایت، هاست دانلود یا به صورت کلی از دامنه (Domain) دیگری باشد. آدرس فایل را به صورت کامل در فیلد آدرس وارد کرده و منتظر پیش‌نمایش فایل مورد نظر می‌مانیم؛ اگر پیش نمایش، نمایش داده نشد به این معنی است که آدرس وارد شده اشتباه است یا اینکه مشکلی در لود فایل پیش آمده است. بعد از پیش‌نمایش فایل کافی است روی دکمه گذاشتن در نوشته کلیک کنیم.

ویرایش اطلاعات تصاویر

بعد از اینکه تصویر در نوشته قرار گرفت، روی تصویر که کلیک کنیم ابزاری برای ترازبندی (وسط‌چین، راست‌چین و چپ‌چین کردن تصویر)، حذف تصویر از نوشته و ویرایش اطلاعات تصویر به صورت آیکون روی آن نمایش داده می‌شود. حالا برای تغییر اطلاعات تصویر روی آیکون مداد کلیک کرده تا بتوانیم اندازه‌ی تصویر (بندانگشتی، میانه، بزرگ و اندازه کامل)، متن جایگزین (alt تصویر)، توضیح مختصر، تنظیمات نمایش تصویر و … را ویرایش کنیم.

ویرایش تصاویر

مهمترین قابلیت بخش رسانه‌های وردپرس امکان ویرایش تصاویر است، که با استفاده از این قابلیت می‌توانیم کارهایی مثل برش تصویر، تغییر اندازه تصویر، چرخش تصویر در جهت‌های مختلف و تغییر اندازه تصویر را بدون نیاز به استفاده از نرم‌افزار دیگری انجام دهیم. برای این کار ابتدا در قسمت کتابخانه یک تصویر را انتخاب کرده و سپس از قسمت جزئیات پیوست، روی گزینه ویرایش تصویر کلیک می‌کنیم. بعد از نمایش صفحه ویرایش تصاویر، حالا می‌توان تغییرات مدنظر را روی تصویر مورد نظر اعمال کرد. حتما بعد از اتمام ویرایش تصویر روی دکمه ذخیره که زیر تصویر وجود دارد کلیک کنید.

مهدی اجاقی